Üniversite Hazırlık Kitapları Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Üniversite Hazırlık Kitapları Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Üniversite HazırlıkKitapları Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Üniversite sınavına hazırlanırken asıl yardımcınız üniversite hazırlık kitaplarıdır. Üniversite hazırlık kitapları kendi çalışma sisteminizi oluşturmanıza yardımcı olur. Her bireyin öğrenme eşiği farklıdır. Kimileri, okudukları konuyu tek bir seferde anlarken, kimileri tekrar yapmaya ihtiyaç duyar. Her ne olursa olsun, yadsınamaz bir gerçek vardır ki; en iyi öğrenme yolu bolca tekrar yapmaktır. Üniversite hazırlık kitapları tekrar yapmanız için en büyük olanaktır. Bu olanağı en iyi şekilde değerlendirmeniz için yapmanız gereken, doğru kitapları seçmektir.

Piyasada çok sayıda üniversite hazırlık kitapları bulunmaktadır. Bu kitapların hepsi size uygun olmayacaktır. Bu noktada hem paranızı hem de zamanınızı boşa harcamamak adına doğru kitapları seçmeniz gerekir.

Üniversite Hazırlık Kitaplarımı Nasıl Seçmeliyim?

Bu soruyu sormanız dahi sizi hedefinize yaklaştıran en önemli adımdır. Öncelikle, ilk yapmanız gereken kitapların konu anlatım kısımlarını dikkatlice incelemektir. Konu anlatımları ne kadar açık olursa, bir konuyu unuttuğunuzda veya hatırlama ihtiyacı duyduğunuzda zaman kaybetmiş olmazsınız.

İkinci nokta, kitapları satın alırken kendi alanınıza uygun kitapları satın alın. Eğer, eşit ağırlık öğrencisi iseniz matematik ağırlıklı veya sözel ağırlıklı bir kitap almanız sizin için bir yük olacaktır.

En çok karşılaşılan sorunlardan biri, kitapların cevap anahtarlarının yanlış olmasıdır. Elbette tüm kitabı inceleyemezsiniz, ancak tesadüfi olarak kitabın çeşitli test kısımlarından cevabından emin olduğunuz soruların doğru olup olmadığını cevap anahtarından kontrol edin.

Üzerinde durmanız gereken bir diğer nokta, kitapların basım yılıdır. Müfredatın sıklıkla değiştiği gerçeğini asla göz ardı etmeyin. Müfredata yeni eklenen ve çıkarılan konular her sene değişim göstermektedir. Bir mağduriyet yaşamamanız için aldığınız kitabın güncel baskı olduğundan emin olmalısınız.

Hangi Üniversite Hazırlık Kitaplarına Sahip Olmalısınız?

Bu noktada verilecek en önemli tüyo, muhakkak geçmiş senelerin sorularını barındıran kitaplara sahip olmanız olacaktır. Her ne kadar sınav sistemi ve müfredat sıklıkla değişiyor olsa da, soru tiplerini tanımanız için geçmiş senelerin sorularını çözmeniz büyük bir fayda sağlayacaktır.

Yukarıda belirtildiği üzere konu anlatımlı kitaplara sahip olmanız size zamandan tasarruf ettirecektir.

Son olarak; sınava tarihine yaklaştığınız süreçte, elinizde kısa tekrar kitapları ve denemeler mevcut olmalıdır.

 

Etiketler: Üniversite Hazırlık Kitapları
Ağustos 17, 2019
Listeye dön