×
Ürünler Sepete Eklendi
200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava 200 TL ve Üzeri Kargo Bedava

Bilim Oyuncakları

Oyuncaklar, çocukların oyun oynama ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan materyallerdir. Bu materyallerin, kullanım amacına göre birçok çeşidi bulunmaktadır. Oyuncakların; hobi oyuncakları, beceri oyuncakları, bilim oyuncakları, bebek oyuncakları gibi türleri bulunmaktadır. Çocukların bilim ve teknoloji ile tanışmasını ve kaynaşmasını sağlayan oyuncaklar ise bilim oyuncakları olarak adlandırılmaktadır. Bu noktada; bilim oyuncakları, çocukların bilim ve teknoloji dünyasına ilk adımlarını atmalarını sağlar. Çocukların, bilimin sırlarını keşfetmeleri, deneyler aracığıyla deneyimler kazanmaları, matematik fizik kimya ve mühendislik alanları hakkında fikir sahibi olmaları bilim ve deney setleriyle sağlanabilir.

Bilim Oyuncakları Seçimi

Her bilim seti ya da bilim oyuncağı tüm yaş gruplarını kapsamaz. Oyuncakların genelinde bulunan yaş gruplandırması tabi ki bilim oyuncaklarında da geçerlidir. Bilim oyuncaklarının seçimi konusunda; çocukların yaşı ve hazır bulunuşluk seviyesi belirleyici etkendir. Bilim oyuncakları genellikle 5 yaş ve üzeri gruplar için uygun bulunmaktadır. Hem öğrenmenin gerçekleşebilmesi için hem de çocuğun anlamlandırabilme, sonuç çıkarabilme aşamalarını başarıyla tamamlayabilmesi için oyuncağın çocuğun seviyesine uygun olması gerekmektedir.

 

Bilim Oyuncakları ve Öğrenme Süreci

Çocuklar bilim oyuncakları ile oynarken, eğlenmelerinin yanı sıra öğrenir ve bilimsel gerçeklikleri deneyimleme fırsatına sahip olur. Bu oyuncakların uygulamalı materyaller olması sayesinde de çocukların öğrenmeleri kalıcı hale gelir. Bilim oyuncakları sayesinde çocuklar; basit makinelerin çalışma prensiplerini öğrenir, kuvvet denge gibi kavramları keşfeder, teknolojik tasarım yapabilme altyapısına sahip olur. Bu oyuncaklar çocuklara, zihinsel becerilerinin gelişiminde yardımcı olurken aynı zamanda fiziksel olarak da kas becerilerinin ve el-göz koordinasyonunun gelişiminde destek olur.

Bilim Oyuncaklarında Çeşitler

Bilim oyuncakları çocukların keşif duygularına, inşa etme ve öğrenme isteklerine hitap etmektedir. Her çocuğun merak ettiği farklı konular, bilim dalları ve bilimsel olaylar mevcuttur. Bu sebeple, çocukların beğeni ve merak konularına hitap edebilmesi göz önünde bulundurularak, bilim oyuncaklarının da birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Çocuklar bu çeşit çeşit bilim oyuncakları sayesinde kendi laboratuvarlarını ve atölyelerini kurabilir, yaratıcılıklarını ortaya koyabilirler. Bilim oyuncakları arasında bulunan parfüm laboratuvarları, spa ve sabun laboratuvarları, güzellik maskeleri, kristal ve mineral laboratuvarları çocuklara deney yapmak ve laboratuvar ortamı hazırlamak için tüm malzemeleri sunmaktadır. Aynı zamanda bu oyuncakların kutuları içerisinde deneylerin nasıl yapılacağına dair yönergeler bulunmakta ve çocukların öğrenmelerini doğru bir biçimde gerçekleştirebilmeleri hedeflenmektedir. Çocuklar bu sayede hem yönerge izlemeyi öğrenir hem de yönergeler aracılığıyla deney yapım aşamalarını gerçekleştirir.

Çocukların Kazanımları

Çocuklara bilimin sırlarını açan bilim oyuncakları; analitik düşünme, neden-sonuç ilişkisi kurma, dikkat ve konsantrasyon arttırma gibi etkilere sahiptir. İskelet, fosil gibi içerikleri bulunan setler ile tarihi bilgilere ve tarih öncesi yaşamlara tanıklık eden çocuklar; yine bilim oyuncakları ile çevreye, doğaya, dünyaya ve gezegenlere dair bilgi sahibi olacaklardır. Kavşaklar, raylar, asansör sistemleri, inşa setleri ve araç inşa yapım setleri de bilim ve deney oyuncakları arasında en çok tercih edilen ve çocukların bir yandan öğrenirken diğer yandan son derece eğlendiği oyuncaklardır. Clementoni, bilim ve deney oyuncakları alanında ve bilim oyuncakları setleri konusunda önde gelen markalardandır.

Çocukların bilimle içli dışlı olacağı ve tüm gelişim süreçlerini destekleyecek tüm bilim oyuncakları ve bilim setlerini Temel Kırtasiye’nin eğlenceli dünyasında bulabilirsiniz.

16.04.2024

Bilim ve Deney Setleri

Abone Ol

Kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz
Sepet (

0

)
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Eğer bir ürün satın almak istiyorsanız almak istediğiniz ürünün sayfasına gidiniz.
Alışveriş Yap