Dil ve Konuşma Terapi Seti
Dil ve Konuşma Terapi Seti
Dil ve Konuşma Terapi Seti
Dil ve Konuşma Terapi Seti

Dil ve Konuşma Terapi Seti (1108.001312)

Marka : Dka
Fiyat : ₺997,50
24 Saatte Kargoda 111 Ücretsiz Kargo

Dil ve Konuşma Terapi Seti

 

Kategori kullanılarak bireyin genel dil ve konuşma gelişimi, dil ve konuşma çalışması öncesi ön koşul beceriler, oral motor kullanım düzeyi, artikülasyon ve fonolojik bozuklukları değerlendirilir.

 

Bu değerlendirme neticesinde çıkan eksikliklerin kapatılmasına özen gösterilmelidir. Artikülasyon değerlendirmesi için sette bulunan testi setin 7 parçası olan artikülasyon albümünün kullanılması gerekiyor. Hızlı Sonuç İçin Ön koşul hazırlık kitabı mutlaka uygulanmalıdır.

 

B-) Daha sonra problemler türü ne olursa olsun 2. Kategori olan oral motor egzersiz ve etkinliklerden başlanması önerilir. Bu kategori bireyin konuşma organlarını kullanım potansiyelini egzersiz ve etkinliklerle arttıracaktır. Bu kategori konuşma seslerinin direk olarak çıkarılmasına göre planlanmıştır. Atlanmaması önerilir.

 

C-) Ardından 3. Kategori olan taklit ve oyun kategorisine geçilir. Genelde algı seviyesi yüksek çocuklar bu kategoride konuşma seslerini rahatça kazanırlar. Özellikle zihin seviyesi 1-6 yaş aralığında çocuklara bu kartlar drama ve oyunlaştırılarak verilmelidir.

 

D-) Oyun aşamasında kazanılmayan problem ses olması halinde 4. Kategori olan ağız için ve ağız dışı ses konumları kartlarına geçilir. Bireyle ayna karşısında seslerin çıkışları gösterilir. Kartlarla desteklenir.

 

E-) Bireyde artikülasyon problemi varsa 6. Kategoride bulunan ses çıkarma yöntemlerine geçilir. Bu kategoride her sesin kazanımıyla ilgili 5-6 yöntem bulunur. Bireyin seviyesine göre bir yöntem seçilmelidir. Başarılı olunamaz ise diğer yöntemler denenmelidir.

 

F-) Bu aşamadan sonra konuşmanın akıcı ve kalıcı hale gelmesi için bireyin yaşına ve seviyesi göre artikülasyon ve fonolojik albüm ardından hece-kelime cümle-hikaye kitabıyla devam edilir.

 

G-) Bireyse fonolojik problem (sesleri karıştırma) varsa 5. Kategori olan fonolojik farkındalık kartları uygulanır.

 

Bireyde kelime ve görsel çalışmalar için 7. ürün olan albümü kullanmalısınız. Örnek sorulara bağlı kalmadan yeni farklı sorularla çalışmalarınızı renklendirebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR